Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat – mawiał Janusz Korczak – lekarz, pedagog i pisarz, a przede wszystkim przyjaciel dzieci, który poświęcił swoje życie niestrudzonej walce o dobro, sprawiedliwość i ochronę praw najmłodszych. Nie mylił się. Uśmiech dziecka ma wielką moc. Potrafi rozchmurzyć nawet najbardziej ponury dzień. Dzieci zawsze są szczere, niewinne i bardzo ufne. Na tym polega ich wyjątkowość. I idealnie byłoby, gdyby wszystkie maluchy na całym świecie mogły przez 365 dni w roku rozsiewać uśmiechy na prawo i lewo, jednak życie – nawet najmłodszym – nie zawsze daje powody do nieustającej beztroski i radości.
Uśmiechnięte buzie na oddziałach szpitalnych – ze zrozumiałych względów – zdarzają się rzadko. Warto więc wykorzystać każdą okazję do tego, by sprawić frajdę małym pacjentom. W czasie okołoświątecznym takich okazji nie brakuje. I nie brak też dzieci, które nie wyczekiwałyby z niecierpliwością prezentów od Świętego Mikołaja…
A ten, a jakże! Pojawił się! Wieści o zostawionych to tu, to tam prezentach krążą po okolicy już od 6 grudnia. A ponieważ ulubiony święty wszystkich dzieci ma teraz pełne ręce roboty, wysłał do małych pacjentów Oddziału Dziennego dla osób z autyzmem dziecięcym swojego zastępcę – wójta gminy Żurawica Tomasza Szeleszczuka, który z radością wręczył ogromne pudła ze świątecznymi niespodziankami dla dzieci małemu przedstawicielowi najważniejszych osób w placówce – Hubercikowi, któremu towarzyszyły dyrektor Wojewódzkiego Podkarpackiego Szpitala Psychiatrycznego w Żurawicy Bożena Ryczan oraz kierownik oddziału Ewelina Mardosiewicz.
W Wojewódzkim Podkarpackim Szpitalu Psychiatrycznym im. prof. Eugeniusza Brzezickiego mieści się Oddział Dzienny dla osób z autyzmem dziecięcym. Warto podkreślić, iż jest to jeden z dwóch funkcjonujących na Podkarpaciu oddziałów dziennych dla dzieci autystycznych (drugi mieści się w stolicy województwa przyp.red.). Opieką na oddziale objęte są maluchy od 2 do 5 roku życia. W ramach terapii, małymi pacjentami zajmują się lekarze psychiatrii dziecięcej, pedagodzy specjalni, psycholodzy, logopedzi, fizjoterapeuci i terapeuci zajęciowi. Podczas pobytu w placówce najmłodsi pacjenci poddawani są obserwacjom, na podstawie których zespół specjalistów opracowuje dla nich Indywidualny Program Terapeutyczny. Następnie każde z dzieci uczęszcza na poszczególne, dwugodzinne terapie – trzy indywidualne oraz jedną grupową. Oddział przy żurawickim szpitalu istnieje od czterech lat. Mieści się on przy ul. Focha w Przemyślu. Obecnie pod troskliwą opieką załogi oddziału znajduje się 21 maluchów. Oprócz codziennych zajęć z dziećmi personel WPSP współpracuje z rodzinami małych pacjentów, konsultuje, prowadzi rozmowy na temat postępów w terapii dziecka i wspiera… Ze względu na to, że aktualnie na naszym terenie nie funkcjonuje podobna placówka dla starszych dzieci, Oddział przy Focha rozszerzył swoją działalność. Tym samym otworzył również przed starszymi dziećmi możliwość korzystania z opieki terapeutycznej. Obecnie najstarszy pacjent oddziału ma 10 lat, ale – jak zapewnia kierownik placówki Ewelina Mardosiewicz – nie ma przeszkód, by zgłaszali się do nich po pomoc rodzice uczniów szkół podstawowych.
Mamy szczerą nadzieję, że prezenty przekazane przez włodarza gminy Żurawica sprawią dużo radości podopiecznym oddziału, a przy okazji – będą ważną pomocą dla osób pracujących z dziećmi. Korzystając z okazji, życzymy wszystkim małym pacjentom, ich najbliższym oraz załodze Wojewódzkiego Podkarpackiego Szpitala Psychiatrycznego im. prof. Eugeniusza Brzezickiego zdrowych, pogodnych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku.